سیستم کنترل و مانیتورینگ اسکادا

 

SCADA  یک سیستم کنترلی است که از رایانه‌ها، ارتباط داده شبکه‌ای و رابط‌ کاربری گرافیکی استفاده می‌کند تا فرآیندهای نظارتی را مدیریت کند , و به سازمان های صنعتی این اجازه را میدهد تا:

 

 

 

 

 

سیستم‌های اسکادا برای سازمان‌های صنعتی حیاتی هستند، زیرا به حفظ کارایی، پردازش داده‌ها برای تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه‌تر و برقراری ارتباط با مسائل سیستم برای کمک به کاهش زمان خرابی کمک می‌کنند.

معماری اولیه SCADA با کنترل‌کننده‌های منطقی قابل برنامه‌ریزی (PLC) یا واحدهای پایانه راه دور (RTU) آغاز می‌شود. PLC ها و RTU ها ریز کامپیوترهایی هستند که با مجموعه ای از اشیاء مانند ماشین های کارخانه، HMI، حسگرها و دستگاه های پایانی ارتباط برقرار می کنند و سپس اطلاعات را از آن اشیا به کامپیوترها با نرم افزار SCADA هدایت می کنند. نرم افزار SCADA داده ها را پردازش، توزیع و نمایش می دهد و به اپراتورها و سایر کارکنان کمک می کند تا داده ها را تجزیه و تحلیل کنند و تصمیمات مهمی بگیرند.

 

اسکادا، مانیتورینگ، کنترل ومانیتورینگ اسکادا در یزد

 

به عنوان مثال، سیستم SCADA به سرعت به اپراتور اطلاع می دهد که یک دسته از محصول دارای خطای بالایی است. اپراتور عملیات را متوقف می کند و داده های سیستم SCADA را از طریق HMI مشاهده می کند تا علت مشکل را تعیین کند. اپراتور داده‌ها را بررسی می‌کند و متوجه می‌شود که ماشین ۴ دچار مشکل شده است. توانایی سیستم اسکادا برای اطلاع دادن به اپراتور از یک مشکل به او کمک می کند تا آن را حل کند و از هدر رفت بیشتر محصول جلوگیری کند. با اتوماسیون کردن سیستم تولید خود به روش اسکادا دیگر احتیاجی به سیستم های کنترل دستی مبتنی بر رله‌ها و دکمه ها نیست و با بهره گیری از تکنولوژی HMI، با یک صفحه نمایش که رابط کاربری و گرافیکی بسیار ساده‌ای دارد، براحتی ارتباط نیروی انسانی با ماشین آلات برای کنترل فراهم میشود.

 

در تنظیمات صنعتی، HMI ها را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 

 

 

 

 

نحوه اجرای سیستم کنترل و مانیتورینگ اسکادا توسط تیم لیان گوهران

 

اسکادا لیان گوهران، اسکادا اتوماسیون خاک کارخانه کاشی، پی ال سی، اچ ام آی

 

سیستم های اسکادا با حذف نیاز به نظارت مداوم انسانی یا بازدیدهای مکر از دستگاه ها، در زمان و هزینه صرفه جویی می کنند زیرا این سیستم ها را می توان از راه دور کنترل کرد. تیم لیان گوهران با بررسی روند کار دستگاه های شما و به کاربردن اجزای استاندارد صنعتی، میکروکنترلرهای PLC برنامه نویسی کرده و یک رابط نرم افزاری بسیار ساده را برای کنترل تجهیزات و ادوات مجموعه تولیدی شما شبیه سازی میکنند